Кажуть, що це книга про чуваків, які зробили мільйони, граючи проти ринку напередодні кризи 2007-2008 року. Рецензія на фільм, знятий по книзі, який до речі, претендує на Оскар в декількох номінаціях, виглядає якось так:
Когда речь идет о деньгах, совесть молчит. А уж если речь об огромных деньгах!.. Это основанная на реальных событиях история нескольких провидцев, которые независимо друг от друга предсказали мировой экономический кризис 2008 года задолго до того, как о нем зашептались в кулуарах на Уолл-стрит. И предсказав, стали на нем зарабатывать. Сами того не желая.
Однак це не зовсім правда. Герої книги не були провидцями. Вони просто потратили трохи часу, щоби розібратись в цікавій темі. І Майкл Льюіс робить акцент не на них: криза 2007-2008 року була очікувана, передбачувана і прогнозована великою кількістю людей. Герої книги не робили з цього жодної таємниці. Більше того, намагались попередити суспільство про це.
Однак, суспільство було зайняте іншим: наживалось на стрімко зростаючій бульбашці кількості облігацій, випущених для покриття практично нічого не вартуючих іпотечних кредитів і облігацій, випущених для покриття попередніх облігацій і т.д. Облігацій, яким найвідоміші рейтингові агентства мало не до піку кризи присвоювали найвищі рейтинги.
Тому більш справедливим анонсом до книги могла би бути інша цитата з неї:
Яка імовірність прийнняття розумних рішень людьми, яким немає потреби приймати розумні рішення – якщо вони можуть розбагатіти і без них?
Суспільство не оцінило, а герої книги “встали в шорт”.
Книга написана настільки захоплююче, що заняла у мене якихось три дні. А от на фільм йти немає ніякого бажання.
Книгу дуже рекомендую.
В оригіналі книга називається The Big Short – Великий шорт, чи Велика коротка. Шорт – вид торгівлі, де учасник, вважаючи, що ціна на акцію чи облігацію буде знижатись спочатку продає її, а потім, після завершення часу шорту, викуповує її і “кладе на місце”