20 лютого – день народження видатного американського фізика Георгія (Джорджа) Гамова – теоретика, астрофізика і справді видатного популяризатора фізики, которий народився в Одесі, в 1904 році.
Спочатку вчився в Одесі, потім в Петербурзі, а пізніше, на щастя для світу, зумів в 1933 році втекти за кордон.
Петро Капіца називав його найкращим теоретиком СРСР. Казали, що його розум здатний сприймати Всесвіт.
Про його роботи і досягнення можна прочитати в Вікіпедії, я ж від себе хочу порекомендувати ось що: якщо вам колись доводилось знайомитись з фізикою завдяки видатному Якову Перельману і його серії книг “Цікава фізика”, то знайте: Георгій Гамов – той самий Перельман, тільки, можливо навіть крутіший 🙂 Його серія оповідань про Містера Томпкінса пояснює для не дуже математиків і не дуже фізиків Теорію відносності, квантову механіку і молекулярну біологію.
В одному з таких оповідань, наприклад, містер Томпкінс опинився у Всесвіті, де швидкість світла складала лише 25 кілометрів за годину, і міг спостерігати ефекти теорії відносності, здійснюючи велосипедні прогулянки. Коли він крутив педалі швидше, будівлі, котрі наближувались, зменшувались у розмірах, а стрілки годинника на будинку пошти сповільнювали рух. Сюжет іншого оповідання полягав у тому, що містер Томпкінс побував у світі, де стала Планка дорівнювала одиниці і міг спостерігати квантову механіку в дії, стоячи біля більярдного столу: кулі не котились поверхнею плавно, а поводили себе непердбачувано, як квантові частини