by Peter Watts

Не збираюсь спойлерити чи описувати сюжет книги. Опис можна прочитати на Вікіпедії, а книгу скачати на Гуглбукс.

Лише декілька коментів до книги по свіжих слідах:

  • Автор, Пітер Уоттс – доктор біології і спеціаліст з морських ссавців. Що накладає відбиток на персонажів і стиль написання.
  • Фентезійність деяких персонажів абсолютно спокійно вживається з науковими питаннями, які дещо шокують, наприклад, щодо різниці між інтелелктом і розумом, щодо того, наскільки справедливим є сприйняття людиною себе, як вершиною розвитку, і наскільки, власне, виправданим є сприйняття читачем деяких фентезійних персонажів фентезійними.
  • Сюжет класний, хоч і доволі банальний. Ідеї і роздуми – абсолютно “дахоевакуаційні”
  • В післямові до книги автор наводить лінки на 144 книги і журнали, як, наприклад, Science, Nature, Scientific American; на фізиків, філософів, психологів, хіміків, біологів і т.д. від яких черпав ідеї.
  • Книга читається непросто – брехати не стану.
  • Обов’язково читайте післямову і післяпіслямову – там ще сто “пасхалок”
  • Серед найбільш згадуваних Пітером Уоттсом книг є Бути ніким. Теорія суб’єктивності і «Я»-моделі авторства Томаса Метцингера. Якщо знайду, то скачаю. Але, враховуючи, що навіть Пітер Уоттс називає її дуже важкою, я її скачаю хіба що для корекції ВВВ (ЧСВ)

І кілька цитат. Якщо якась з них вас зачіпить за живе, візьміть книгу до уваги – вам сподобається.

І коли ваші власні творіння, що набагато вас перевершують, знаходяьт потрібні відповіді, ви не в силахзрозуміти їх викладки і не можете перевірити рішення

– Згідно теорії ігор, нікому не можна розповідати коли в тебе день народження.
– Не розумію.
– Програшна ситуація. Немає виграшної стратегії.
– Що означає “стратегії” – це ж лише день народження.
– Дивись, припустимо, ти всім розповіла коли в тебе день народження і нічого не сталось. Це ж образливо!
– Чи, припустимо, тобі закатали вечірку, – відповіла Челсі.
– Але ти не знаєш, зроблено це щиро, чи ти своїм повідомленням присоромив знайомих, примусивши їх відзначати дату, про яку інакше вони б забули. Але якщо ти нікому не розповіш і ніхто не прийде, причин ображатись не буде, тому що ніхто не знав. А якщо все таки хтось поставить тобі випивку, ти зрозумієш: це від щирого серця. Адже ніхто не стане витрачати сили на те, щоб вияснити коли в тебе день народження – а потім ще й святкувати його, – хіба що ти дійсно їм небайдужий.

Мова прекрасна, благородна – нічого кращого людське тіло не може здійснити. Однак, не можна без втрат перетвории захід сонця в послідовність похрюкувань. Мова обмежує

– Але як щодо полосових фільтрів? І пристроїв, що будуть пропускати видимі частоти, зрізаючи смертельні випромінювання?
– Ага, така штука називається “атмосферою”

Технологія картографування розуму лише починалась, до рівня корекції залишались роки. Психотерапевти і психіатри докопувались до своїх жертв і вигадували назви для того, чого не розуміли, ведучи диспути над алтарями Фрейда, Кляйна і древніх астрологів, понад усе роблячи вигляд, що вони теж – Наука.

Розбирайся з необачними, якщо положено; карай винуватих, якщо повинен, хоча б для виду. Але заради всього святого – закрий двері і не дозволяй ворогу бачити розбрат в твоїх рядах, не доставляй йому такого задоволення. Ворог повинен бачити лише єдинство і стальну впевненість

Коли доля світу висить на волоску, мимоволі уважно придивишся до солдата, який почав совю кар’єру, співпрацюючи з ворогом.

– Я спостерігаю за людьми і намагаюсь зрозуміти що примусило їх так вчинити.
– Я на мене, це і є співчуття.
– Ні, співчуваючи, ти уявляєш не те, що відчуває інша людина, а що ти сам відчував би на її місці.

Photo by Brett Ritchie on Unsplash

One Comment
Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *