Хибне уявлення: Ви помічаєте все, що потрапляє вам на очі щомиті.

Правда: Мозок не “грузить” вас всією інформацією, що поступає від ваших очей; весь потік редагується мозком для спрощення.

Сліпота змін дещо відрізняється від сліпоти неуважності, коли ви не здатні бачити речі, котрі трапляються поза вашою увагою. Сліпота змін не дозволяє вам помітити як міняються речі у порівнянні з тим, як вони виглядали секунду тому.

Ви часто упускаєте великі зміни вашого візуального світу, котрі трапляються щосекунди, проте ви цього не відчуваєте. Вам здається, що ви бачите все, постійно і ви довіряєте своїй пам’яті і своїм відчуттям, котрі базуються на вашому попередньому досвіді.

Ok, готові трохи з’їхати з глузду?

В цій демонстрації від Ірвінської Школи Суспільних Наук – фото, котрі мають одну відмінність. Ви бачите по черзі два фото, котрі перебиваються білим спалахом. Спробуйте знайти цю відмінність, однак я відразу попереджаю – багато людей тратять на це дуже багато часу.

cbbunny2

Помітивши її, ви не зможете собі уявити як це можна було не бачити раніше.

Реальність формується мозком на основі вхідного потоку від ваших відчуттів. Ви не отримуєте вхідний потік – лише відредаговану версію.

Найкращим прикладом цього є заміна персонажів.

В експерименті, проведеному в Гарварді, сабж підходить до готельної стійки щоб підписати якусь форму. Він передаває цю форму людині за стійкою, людина забирає її і нагинається під стійку щоб сховати форму. А піднімається з-за стійки і вручає сабжу якийсь інформаційний пакет вже інша людина. Багато людей навіть не усвідомлюють, що це інша особа.

Не думайте, що це працює лише з швидкими змінами. Дослідники з Іллінойського Університету могли додавати зміни до фотографій, що залишалось непоміченим для більшості людей.

Якщо мова йде про те, щоби помітити зміни у світі, навіть дуже великі, ви не такі вже й розумні.

Лінки по темі:
Невидима горила (Я категорично рекомендую цю книгу всім, хто цікавиться даною темою.)

Derren Brown – Підміна людей

Оригінал на You are not so smart

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *